دستاوردها
اطلاعات مطلب
  • بازديدها: 951
  • تاريخ: 24 فروردین 1393

بسته خبری: «نخبه بصیر» 2

هشدار به امت حزب الله خصوصا نخبگان: توافق نامه جامع نهایی وین، نفی کننده استقلال و حاکمیت ملی ایران

نامه هشدار دهنده دکتر زیباکلام به امت اسلامی
ـــ بارخدایا! تو امروز شاهد و شهید این هشدارها و این نهی از منکرات فراگیر و بنیانی باش و آن را مایة بیداری، بصیرت، و خیزش ملت ایران قرارده!

دکتر سعید زیباکلام عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه تهران، رییس اسبق اداره  سازمان‌های بین المللی وزارت خارجه  و نماینده جمهوری اسلامی در بیست و هشتمین اجلاس آژانس بین المللی انرژی اتمی، در آستانه نهایی شدن کلیات مذاکرات مربوط به گام نهایی توافقنامه ژنو  طی نامه ای به ملت ایران هشدار می دهد:


باز هم آمریکا و متحدان اروپایی‌اش بندهای دیگر را چنان با تدبیر و ظرافت طراحی و تدوین کرده‌اند که آن حق و حقوق هیچ اهمیتی پیدا نمی‌کرد!! اما چرا؟
 
ـــ زیرا در دیباچه آمده است که "این راه‌حل جامع شامل یک برنامة متقابلاً تعریف‌شدة غنی‌سازی خواهد بود با محدویت‌های عملی و اقدامات شفاف‌ساز تا ماهیت صلح‌آمیز آن برنامه را تضمین کند." این سخن در بخش چهارم توافقنامه، اجزاء گام نهایی راه‌حل جامع، ذیل یک محورِ قدری بسط‌یافته که نظر به محوریت آن، تماماً آن را نقل می‌کنیم: "گام نهایی راه‌حل جامع شامل برنامة غنی‌سازی متقابلاً تعریف‌شده‌ای است با شاخص‌هایی متقابلاً ‌توافق‌شده، که با نیازهای عملی سازگار باشد، برنامه‌ای با حدود توافق‌شده بر سر دامنه و سطح فعالیت‌های غنی‌سازی، ظرفیت و مکان انجام غنی‌سازی، و ذخیره‌سازی اورانیوم غنی‌شده، برای دوره‌ای که باید مورد توافق قرارگیرد." این محور که تقویم‌کنندة یکی از مهم‌ترین ارکان گام نهایی است چه می‌گوید؟
 
خیلی ساده می‌گوید: 
 
1.برنامة غنی‌سازی ایران باید با ما آمریکا‌ـ‌اروپائیان مورد مذاکره و متقابلاً تعریف شود.
 
2.شاخص‌ها و ویژگی‌های برنامة غنی‌سازی ایران باید با ما آمریکا‌ـ‌اروپائیان مذاکره شده و سپس متقابلاً مورد توافق قرارگیرد.
 
3.این شاخص‌ها و ویژگی‌ها باید با نیازهای عملی ایران سازگار باشد، نیازهای عملی‌ای که به تبع باید با ما آمریکا‌ـ‌اروپائیان مورد مذاکره و موافقت قرارگیرد.
 
4.برنامة غنی‌سازی‌ای که دامنه و سطح و ظرفیت فعالیت‌های غنی‌سازی آن باید با ما آمریکا‌ـ‌اروپائیان مورد مذاکره و موافقت قرار گیرد.
 
5.نیز، اینکه فعالیت‌های غنی‌سازی کجا انجام شود و اورانیوم غنی‌شده کجا ذخیره‌سازی شود باید با ما آمریکا‌ـ‌اروپائیان مذاکره و موافقت شود.
 
6.بازه زمانی این فعالیت‌ها باید مورد مذاکره و موافقت قرارگیرد.
 
ـــ آیا اینک روشن نیست که چرا حتی اگر شصت ‌بار هم قید حق غنی‌سازی در توافقنامة ژنو آمده بود مطلقاً هیچ ارزش و اهمیتی نمی‌داشت؟ 
 
ـــ آیا اینک غل و زنجیرهای اسارت و ذلت بر سر و دوش و گردن برنامه هسته‌ای ایران دیده نمی‌شود؟ 
 
ـــ آیا دیده نمی‌شود که استقلال و حاکمیت ملی، به منزلة یکی از سه رکن بنیادین انقلاب اسلامی، در حال پوسیدگی و فروپاشی است؟
 
ـــ ملت عزتمند، غیور، و مقاوم ایران! اینک این شما و این هم برنامة هسته‌ای کشورمان! این روزها که عموم ما سرگرم گذراندن تعطیلات سال نو هستیم مذاکرات گام نهایی به سرعت و البته همچون گام اول به صورت کاملاً محرمانه در حال انجام است. به‌نظر می‌رسد همان رویه‌هایی که منجر به توافقنامة ژنو شد این بار بسیار بنیانی‌تر و بنیان‌کن‌تر و با سرعت حیرت‌انگیزی منجر به توافقنامة وین، همان گام نهایی، خواهد شد. اگر از ماجرای توافقنامة‌ دردناک و مصیبت‌بار اول عبرت نگیریم و دست به اعتراض نزنیم زودا زود شاهد فاجعه‌نامه‌ای بسیار دردناک‌تر و ویران‌گرتر خواهیم شد. با این تفاوت که این بار عرصه‌های بسیار دیگر سیاست خارجی و سیاست داخلی ایران تحت کنترل و قیمومیت آمریکا و متحدان اروپایی‌اش قرار خواهد گرفت. شاهد از غیب رسید! قطعنامة پارلمان اروپا را به دقت ببینید.
 
1ــ می‌بینید کار ما بدانجا کشیده که پارلمان اروپا برای ما شرایط همکاری و تعامل تعیین می‌کند؟
 
2 ــ  آیا می‌بینید که پارلمان اروپا از ما می‌خواهد که با گشایش دفتر اتحادیة اروپا در ایران موافقت کنیم؟ 
 
3 ــ آیا می‌بینید که مهم‌ترین هدف چنین دفتری را بی‌کمترین ترس و واهمه‌ای اعلام می‌کند: تاثیرگذاری هر چه بیشتر در سیر تحولات فرهنگی و اجتماعی‌ـ‌سیاسی به سمت فرهنگ و تمدن غربی. 
 
4 ــ آیا به راستی دیده نمی‌شود که افرنگ و افرنگیان علنا و با تمام قشون در پشت دروازه‌های فرهنگ و دین و ایمان ما اردو زده، برای یورش طبّالی و پایکوبی می‌کنند؟ آیا وقت آن نرسیده از خود به پرسیم مگر، ظرف این شش هفت ماه گذشته، افرنگیان از نمایندگان ایرانِ سرافرازِ غیورِ مقاوم چه دیده و شنیده‌اندکه این چنین گستاخ و بی‌پروا شده‌اند؟
 
ـــ اینک آیا در آستانة روز ملی هسته‌ای شایسته نیست که ملت غیور ایران بر سکوت و سرگرمی بسیاری از نمایندگان مجلس شورا با مسائل و منافع شخصی‌شان بشورد و اعتراض کند؟
 
ـــ اینک آیا بایسته نیست که ملت هوشیار و مراقب ایران به شیوة غیرملیِ همراهی و حمایت رسانة ملی از سیاست خارجی موجود اعتراض کند؟
 
ـــ آیا ملت عزتمند ایران بهنگام نمی‌بیند، به حرمت شهیدان هسته‌ای و شهادتها و فداکاریهای در راه استقلال وطن، از ائمه جمعه و جماعات بخواهد به پوشالین و نمادین‌شدن برنامه هسته‌ای ایران، وسیاست‌های زمینه‌ساز اهانت به فرهنگ و ارزشهای الهی و تضعیف‌کنندة استقلال و اقتدار ملی اعتراض کنند؟
 
ـــ بارخدایا! تو امروز شاهد و شهید این هشدارها و این نهی از منکرات فراگیر و بنیانی باش و آن را مایة بیداری، بصیرت، و خیزش ملت ایران قرارده!
 
ـــ "وَ لْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ أُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ"
(رجانیوز)


افشاگری های امروز شریعتمداری از پشت پرده ننگین توافق نامه
 
- فردای آن روز که توافقنامه ژنو به امضاء رسید - یکشنبه ۳ آذرماه ۹۲ / ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ - «فرد کاپلن» روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی و ستون‌نویس روزنامه‌های نیویورک تایمز، نیویورکر، آتلانتیک و اسلیت آنلاین و مؤلف چند کتاب در زمینه‌های نظامی و جنگ هسته‌ای، طی مقاله‌ای با ابراز تعجب نوشت: 

 «چند هفته پیش یک مقام رسمی ارشد کاخ سفید از من و چند روزنامه‌نگار دیگر دعوت کرد تا نظر ما را درباره پیش‌نویس توافقنامه‌ای که قرار بود اوباما در مذاکره ۵+۱ با ایران به طرف ایران پیشنهاد کند جویا شود. وقتی متن پیش‌نویس توافقنامه را دیدیم، آن را کاملاً یکسویه ارزیابی کردیم و همه ما بر این باور بودیم که ایرانی‌ها هرگز این متن را نخواهند پذیرفت و به شرایطی که در آن آمده است تن‌نخواهند داد. پیش‌نویس توافقنامه به گونه‌ای بودکه هیچیک از مواد آن نمی‌توانست با اعتراض یک آمریکایی، یک اسرائیلی و یا یک عرب متعصب روبرو شود. اما امروز که متن توافقنامه یکشنبه ژنو منتشر شد با کمال تعجب دیدم‌‌ همان پیش‌نویسی است که چند هفته قبل دیده بودم و اکنون تیم هسته‌ای ایران، برخلاف انتظار ما، بدون کمترین تغییری در متن پیش‌نویس به آن تن داده و پذیرفته است.»! 

کیهان در‌‌ همان اولین روزهای بعد از توافق ژنو و در جریان رصد رسانه‌های آمریکایی به نوشته «فردکاپلن» در سایت «اسلیت آنلاین» دسترسی پیدا کرده بود ولی به مصداق آیه شریفه «ان جائکم فاسق بنباء... اگر فاسقی خبری آورد، درباره آن تحقیق کنید» انتشار آن را به مصلحت ندیده و ترجیح داده بودیم که با اعلام پیروزی تیم هسته‌ای و رئیس‌جمهور محترم کشورمان همسویی کنیم، اما وقتی متن توافقنامه ژنو - به روایت وزارت خارجه خودمان  و نه fact sheet کاخ‌سفید- منتشر شد، با کمال تاسف آنچه فرد‌کاپلن نوشته بود را «واقعی» یافتیم و طی چند یادداشت و گزارش به نقد مستند توافقنامه پرداختیم اما، باز هم به نوشته یاد شده استناد نکردیم، و این در حالی بود که برخی از دوستان با کم‌لطفی! کیهان و اسرائیل را به همسویی در مخالفت با توافقنامه ژنو متهم می‌کردند و در‌‌ همان حال کاپلن به صراحت نوشته و استناد کرده بود توافقنامه ژنو هر آمریکایی و اسرائیلی متعصبی را هم راضی کرده است. 

امروزه اما، بسیاری از دیرباور‌ها نیز به این باور رسیده‌اند که در توافقنامه ژنو امتیازهای نقد داده‌ایم - نظیر امتیاز غنی‌سازی ۲۰ درصد - ولی حتی وعده‌های نسیه هم نگرفته‌ایم، که افزایش تحریم‌ها، غیرقابل دسترس بودن اقساط دارایی‌های خودمان که بلوکه شده است و... فقط بخشی از آن وعده‌های نسیه و انجام نشده است. 

۳- روز چهارشنبه هفته گذشته، رهبر معظم انقلاب در دیدار مدیران و کار‌شناسان سازمان انرژی اتمی، نقشه راه فعالیت هسته‌ای کشورمان را ترسیم کردند و بر این محورهای غیرقابل تغییر تأکید ورزیدند که؛ «فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه تحقیق و توسعه هسته‌ای به هیچ‌وجه متوقف نخواهد شد و هیچیک از دستاوردهای هسته‌ای نیز تعطیل‌بردار نیست... و کسی هم حق معامله بر روی آن‌ها را ندارد و کسی هم این کار را انجام نخواهد داد... تنها راه این است که به مسیر پیشرفت خود با قدرت ادامه دهیم و زیر بار حرف زور نرویم»... حضرت‌آقا با اشاره به فضاسازی بین‌المللی دشمن علیه برنامه هسته‌ای کشورمان فرمودند «بر‌همین اساس بود که با طراحی جدید دولت برای مذاکره درخصوص موضوع هسته‌ای موافقت شد تا این جو جهانی شکسته و ابتکار عمل از طرف مقابل گرفته شود» 

اکنون و باردیگر با تأکید بر قابل تقدیر بودن تلاش تیم هسته‌ای کشورمان می‌توان گفت؛ لازمه تحقق نقشه راهی که رهبرمعظم انقلاب ترسیم فرموده‌اند تغییر بستر مذاکرات- نه توقف آن - و تدوین چارچوب و مدالیته‌ای متفاوت با چارچوب کنونی مذاکرات است. این چارچوب می‌تواند و باید در محدوده معاهده NPT و پادمان‌های مربوطه تدوین و تعریف شود، چرا که بستر کنونی مذاکرات با زیاده‌خواهی‌های غیرقانونی و محورهای فرا‌تر از معاهدات پذیرفته شده بین‌المللی و عرف رایج و شناخته شده مذاکرات تهیه و ارائه - بخوانید تحمیل - شده است. 

در این‌باره اگرچه گفتنی‌های درخور توجهی هست ولی در محدوده این نوشتار تنها به نمونه‌هایی از آن اشاره می‌کنیم و باقی به بعد می‌گذاریم. 
۴- آمریکایی‌ها در جریان مذاکرات واژه من‌درآوردی «BREAK OUT - نقطه‌گریز»، را که در هیچیک از متون قانونی و فایل‌های فنی و حقوقی هسته‌ای سابقه ندارد، به میدان مذاکره آورده و ادعا می‌کنند فعالیت اتمی ایران باید به گونه‌ای باشد که در صورت تصمیم به ساخت سلاح هسته‌ای  - نقطه‌گریز از معاهده NPT- حداقل بین ۱۲ تا ۱۸ ماه با تولید سلاح‌اتمی فاصله داشته باشد. جان‌کری در مصاحبه اخیر خود گفته است این فاصله در حال حاضر فقط ۲ ماه است! آمریکایی‌ها برای افزایش «نقطه‌گریز» از - به قول خودشان - ۲ماه‌به ۱۸‌ماه، تاکید می‌کنند و به جد از تیم هسته‌ای کشورمان می‌خواهند که 

الف: تعداد سانتریفیوژهای فعال کمتر از ۴ هزار دستگاه باشد! 
ب: مواد هسته‌ای ذخیره شده - اورانیوم زیر ۵ درصد - بیشتر از ۲۰۰۰ کیلو نباشد! 
ج - ایران با پذیرش پروتکل الحاقی -بازرسی‌های سر زده، از هر جا و در هر‌زمان- زمینه نظارت دایمی بر فعالیت هسته‌ای خود را فراهم آورد. 

تن دادن به این خواسته غیرقانونی حریف که متأسفانه برخی خبر‌ها از پذیرش - دستکم ضمنی- آن از سوی تیم کشورمان حکایت می‌کند، یعنی، دست کشیدن از غنی‌سازی صنعتی و کاهش فعالیت هسته‌ای ایران در حد آزمایشگاهی! در این صورت، باید تأسیسات فعال هسته‌ای کشورمان را برای همیشه از چرخه قانونی خارج کرده و اوراق کنیم و در یک کلام، فعالیت هسته‌ای نداشته باشیم. آمریکایی‌ها در مذاکرات به صراحت از واژه‌ اوراق کردن -DISMANTLE- بهره گرفته‌اند. 

این در حالی است که معاهده NPT و پادمان‌های مربوطه، هیچگونه محدودیتی برای تعداد سانتریفیوژ‌ها، میزان ذخیره‌سازی اورانیوم غنی شده و درصد آن قائل نشده و تنها راه پیشگیری از تولید سلاح را در بازرسی‌های آژانس تعریف کرده است. 

۵- آمریکایی‌ها در جریان مذاکرات واژه جدید دیگری نیز با عنوان «ابعاداحتمالی نظامی PMD» اختراع کرده و ادعا می‌کنند، برای اطمینان از اینکه احتمال رویکرد به تولید سلاح هسته‌ای در جمهوری اسلامی ایران وجود نداشته و یا در گذشته حرکتی در این جهت صورت نپذیرفته است باید به تمامی پرسش‌های قبلی ۵+۱ پاسخ داده شود و اجازه بازرسی از تمامی مراکز نظامی و تسلیحاتی، شناسایی تمامی دانشمندان هسته‌ای و مذاکره و مصاحبه با آن‌ها، معرفی تمامی افراد و مراکزی که مورد نظر بازرسان باشد و... نیز در دستور کار قرار گیرد. 

نکته درخور توجه آنکه، حریف هیچ نقطه‌ پایانی برای اعلام نتیجه این بازرسی‌ها و عادی شدن پرونده هسته‌ای ایران مشخص نمی‌کند و نقطه پایان را نه در اطمینان فنی و حقوقی، بلکه در اقناع خود می‌داند و در مواردی اعلام کرده است که انجام این بازرسی‌ها و اعلام نتیجه‌نهایی حداقل - تاکید شده است که حداقل - ۲۰ سال طول می‌کشد! 
گفتنی است که آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند بعد از بازرسی از یک مرکز و اطمینان از عدم وجود فعالیت هسته‌ای در آن، می‌توانند باز هم برای بازرسی به آن مرکز مراجعه کنند چرا که بعید نیست در فاصله بعد از بازرسی اول، انحراف به سوی تولید سلاح -DIVERSION- صورت پذیرفته باشد! این بهانه را پیش از این درباره پارچین پیش کشیده بودند، تن دادن به این خواسته غیرقانونی حریف نیز مفهومی غیر از تعطیل کردن و توقف فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان ندارد. پیش از این طی یادداشتی با یک محاسبه سرانگشتی نتیجه گرفته بودیم که پایان این بازرسی‌ها حداقل ۲۰۰ سال به درازا می‌کشد! 

طرح پیشنهادی ۵+۱ برای راکتور آب سنگین اراک نیز به مفهوم تعطیلی این مرکز است، از جمله با این پیشنهاد که ظرفیت آن از ۴۰ مگاوات کنونی به ۱۰مگاوات-یعنی تقریبا هیچ- کاهش یابد و... 

 دراین‌باره و مخصوصا درباره وعده‌های نسیه و دم‌دستی و «ریز» حریف که متأسفانه در برخی رسانه‌ها «درشت‌ نمایی» می‌شود گفتنی‌های دیگری نیز هست که به بعد می‌گذاریم. 
 
 
ابراهیم کارخانه‌ای نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم:
کارخانه ای

تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا به‌سرکردگی یکی از اعضای سابق که به نام "مهندس تحریم ایران" معروف است، در حال تدوین طرحی هستند که براساس آن در ظاهر با فعالیت غنی‌سازی جمهوری اسلامی ایران موافقت می‌شود اما در عمل چرخ توسعه فناوری هسته‌ای ایران متوقف خواهد شد.

وی از کاهش تعداد سانتریفیوژهای جمهوری اسلامی ایران به 2000 سانتریفیوژ به‌عنوان یکی از پیشنهادهای مطرح‌شده در طرح نمایندگان کنگره آمریکا یاد کرد و گفت: این پیشنهاد یعنی به یک کشاورز بگویند با یک سطل آب کشاورزی کند.

"حداقل تعداد سانتریفیوژهایی که بتواند سوخت یک نیروگاه 1000 مگاواتی را ‌برای یک سال تأمین کند، حدود 50هزار سانتریفیوژ است بنابراین فعالیت 2هزار سانتریفیوژ یعنی فقط یک حرکت نمادین و نمایشی در انرژی هسته‌ای درحالی که جمهوری اسلامی دنبال آن تعداد سانتریفیوژ است که بتواند سوخت مورد نیاز کشور را به‌طور کامل تأمین کند".

 

...به‌گفته کارخانه‌ای، تبدیل سایت صنعتی فردو به یک سایت تحقیقاتی یکی دیگر از پیشنهاداتی است که در طرح نمایندگان کنگره آمریکا مطرح شده است.

وی در تشریح این پیشنهاد تصریح کرد: تبدیل شدن سایت فردو به یک سایت تحقیقاتی یعنی توقف کامل سایت فردو؛ سایتی که در آنجا غنی‌سازی 20 درصد انجام می‌شد و مایه افتخار و قدرت جمهوری اسلامی ایران در معادلات جهانی شد و دشمنان فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی را وادار به تسلیم کرد که در برابر این قدرت جمهوری اسلامی ایران پای میز مذاکره بیایند اما امروز پیشنهاد می‌دهند که این سایت متوقف شود و فعلاً اورانیوم 3 و نیم درصد تولید کند و به یک سایت تحقیقاتی و نمایشی که آنها حدود و ثغورش را مشخص کنند، تبدیل شود.

این نماینده مجلس "محدود شدن انباشت اورانیوم در خاک ایران" را یکی دیگر از پیشنهادات مطرح‌شده در طرح نمایندگان کنگره آمریکا برشمرد و با اشاره به نیاز یک رآکتور 1000 مگاواتی به حدود 28 تن اورانیوم غنی‌شده 3 و نیم درصد،‌ خاطرنشان کرد: برای راه‌اندازی یک رآکتور 1000 مگاواتی باید 28 تن اورانیوم انباشت کنیم و اگر تعداد نیروگاه‌های بیشتری در عرصه‌های مختلف داشته باشیم، باید اورانیوم‌های بسیار بیشتری را انباشت کنیم اما نمایندگان کنگره آمریکا در این طرح می‌خواهند جمهوری اسلامی ایران را در زمینه انباشت اورانیوم غنی‌‌شده زیر 5 درصد هم محدود کنند.

کارخانه‌ای از "محدود شدن فعالیت رآکتور آب سنگین اراک" به‌عنوان یکی دیگر از پیشنهادات طرح نمایندگان کنگره آمریکا نام برد و اضافه کرد: آنها در این پیشنهاد می‌خواهند ضمن محدود کردن فعالیت رآکتور آب سنگین اراک، یک تغییر فرآیندی هم در فعالیت رآکتور آب سنگین اراک به وجود بیاید.

وی با اشاره به تهیه این طرح در 52 صفحه و تلاش نمایندگان کنگره آمریکا برای تصویب آن تأکید کرد: این موارد توطئه‌هایی است که آنها دنبال مطرح کردن آن هستند لذا تیم مذاکره‌کننده ایران باید کاملاً هوشیار باشد و قاطعانه و قدرتمندانه از حق ملت ایران که خون دانشمندان هسته‌ای پای نهال آن ریخته شده است، مراقبت و پاسداری کنند و دفاعی در خور شأن ملت ایران از فناوری هسته‌ای داشته باشند.


عدم نظارت کافی بر محتوای روزنامه ها طی ماه های گذشته توسط دستگاه های نظارتی بویژه مجلس شورای اسلامی سبب شده تا حتی روزنامه دولتی ایران نیز دست به انتشار گفتگوی تفصیلی با یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا بزند، گفتگویی که بخش های قابل توجهی از آن جز تحقیر ملت ایران و حتی تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان نکته دیگری ندارد!(رجانیوز)

موضوعات: «نخبه بصیر» ژنو

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنيتی: *