دستاوردها
کانون دانش پژوهان نخبه » اخبار » اخبار- کانون » همایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبه
اطلاعات مطلب
  • بازديدها: 931
  • تاريخ: 3 مهر 1392

همایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبه

صبح روز جمعه 29 شهریور ماه 92 تالار اجتماعات مجتمع شریعتی در جنوب تهران میزبان همایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبه بود. مجموعه ای که با قدمتی نزدیک به 19 سال فعالیت خود را از زیر زمین یک مسجد آغاز نمود و اکنون در پنج شعبه فعال دانش آموزی (چهار شعبه برادران در مناطق 14و16و19و20 و یک شعبه خواهران در منطقه 16) و یک شعبه دانشجویی فعالیت های خود را ادامه می دهد. این مراسم با حضور سردار محمدرضا نقدی ریاست سازمان بسیج مستضعفین، سردار دکتر تولایی ریاست سازمان بسیج علمی، دکتر تقی پور عضو و سخنگوی شورای شهر تهران، حجت الاسلام علیرضا پناهیان، حجت الاسلام تقدیری معاونت آستان حضرت عبدالعظیم و حجت الاسلام رجبی مدیر سابق حوزه مروی تهران و مدرس حوزه و دانشگاه، دانش آموزان، دانشجویان و خانواده های محترم اعضای کانون دانش پژوهان نخبه برگزار شد.
سردار نقدی اولین سخنران این مراسم بود. به گزارش پايگاه اينترنتي بسيج، سرتيپ بسيجي محمدرضا نقدي رييس سازمان بسيج مستضعفين در آيين گردهمايي خانواده ها، دانش آموزان و دانشجويان كانون دانش پژوهان نخبه كه به همت پايگاه بسيج شهيد علم الهدي در مجتمع فرهنگي شريعتي در جنوب تهران برگزار شد گفت: اين كانون علمي به شايستگي نام شهيد علم الهدي را كه مصداق جهاد همه جانبه بسيجي است زنده نگهداشته و يك الگوي خوب از حركت بسيجي مي باشد؛ حركتي كه براي رضاي خدا، با اخلاص، بدون وابستگي به ابزار و امكانات و نام و نشان و حاضر براي مجاهدت در تمامي عرصه ها مي باشد كه در اين پايگاه و كانون متجلي شده است.


مجاهدت علمي باعث الگو شدن ملت در جهان و خنثي سازي توطئه هاي دشمنان
سردار نقدي با اشاره به بيانات مقام معظم ولايت در ديدار با اساتيد بسيجي اظهار داشت: رسالت بسيج طبق فرمايش ولايت، جهاد همه جانبه عليه دشمن است چه دشمن نفس اماره باشد، چه دشمن جريان نفاق و انحراف در داخل باشد و چه دشمن استكبار در خارج از مرزها باشد كه بسيجي در هر موقعيت به اقتضاء آن وارد عمل مي شود و امروز نيز روحيه جهاد و دفاع در جوانان مي جوشد و شاهد التماس و اشك و آه جوانان كشور براي اعزام به ميدان هاي جنگ عليه استكبار هستيم.

وي مجاهدت علمي را باعث الگو شدن ملت در جهان و خنثي سازي توطئه هاي دشمنان دانسته و تصريح كرد: امروز مجاهدت علمي ميداني روشن و جدي است كه پيش روي ملت ايران قرار دارد و براي استقلال واقعي بايد عالم بود چراكه طبق روايت اميرالمومنين عليه السلام بدون علم، زيردست خواهيم بود.


پيشرفت علمي لازمه ي جامعه اسلامي است
رييس سازمان بسيج مستضعفين ظلم پادشاهان گذشته در كشور را مبني بر عقب ماندگي توانايي هاي علمي در ايران يادآور شده و افزود: امروز به بركت ولي امر و رهبري كه خود دانشمند و متخصص برجسته در رشته هاي مختلف مي باشد و به بركت جوانان مومن و عاشق حقيقت، كشور با شتابي غيرقابل باور براي دنيا در حال پيشرفت علمي است و اين لازمه جامعه ي اسلامي است.

وي هجرت و جهاد چند ماهه ي جوانان در دفاع مقدس را يادآور شده و بيان كرد: امروز در عرصه علمي جوانان مي توانند براي دو ماه به آزمايشگاه و كتابخانه بروند و تا آن حقيقت را نيافته اند خارج نشوند.

جانشين فرمانده كل سپاه در امر بسيج با اشاره به حديث "انا مدينه العلم و علي بابها" تاكيد كرد: نه تنها بايد براي انجام هر كاري مانند نشستن، برخاستن و ورزش كردن «يا علي» گفت بلكه بايد وقتي كتاب را براي كسب علم باز مي كنيم يا علي بگوييم چرا كه امام علي عليه السلام باب علم حقيقي است.


مشكل امروز در بكارگيري علم براي حل مشكلات است
وي با قرائت حديث "العلم علمان: مطبوعٌ و مسموعٌ، لا ينفع المسموع اذالم يكن المطبوع" خاطرنشان كرد: بايد تلاش كرد تا علم را بصورت كامل دريافت و با تلاش و ابتكار، علوم شنيده و اكتسابي را براي حل مشكلات جامعه به عمل رساند پس نبايد به مدال ها و رتبه هاي برتر راضي بود و درجه عالي آن است كه علم بتواند مشكلات را حل كند تا مفيد و مطبوع باشد.

سردار نقدي در پايان سخنان خود با تاكيد مجدد با در بكارگيري علم براي حل مشكلات جامعه اظهار داشت: اكثر كشفيات و اختراعات دانشمندان در دوران جواني بوده و بايد با عمل به علم خود براي جامعه مثمر ثمر بود.
پس از سخنرانی سردار نقدی از برگزیدگان کانون دانش پژوهان نخبه که در مسابقات ملی و بین المللی موفق به کسب مدال‌های طلا، نقره و برنز شده بودند از سوی ایشان تقدیر به عمل آمد.
پس از سخنرانی سردار نقدی و تقدیر از مدال آوران المپیادهای کشوری و بین المللی، نوبت به سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان رسید تا دقایقی پیرامون مسائل مختلف سخنرانی کند. به گزارش خبرنگار سرویس سیاسی خبرگزاری فارس، حجت الاسلام علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه صبح امروز در همایش سالانه کانون دانش پژوهان نخبه در مجموع فرهنگی شریعتی، اظهار داشت: یکی از مشاوران وزارت علوم که پیش از این در مشاغل مختلف فعال بود نقل می‌کرد که با یکی از وزرای فرانسه در مورد مبادلات علمی گفتگو می‌کردیم و ایشان که آدم منصفی بود گفت که نسل ایرانی با هوش خود و تربیت درست، بالاترین قوه‌های علمی جهان را خواهد گرفت.
این استاد حوزه و دانشگاه به فرمایشات پیامبر اکرم (ص) در مورد معرفت، علم و ایمان ایرانی‌ها اشاره کرد و گفت: متاسفانه ما مطالب پیامبر عظیم الشان اسلام را دست کم گرفتیم و به آن اعتنا نمی‌کنیم اما تا دیگران در مورد ایران سخنی می‌گویند، تازه به خود می‌آییم.
پناهیان ادامه داد: دنیا از زمانی که انیشتین به دکتر محمود حسابی گفت که ما اینجا نشسته‌ایم تا از بیانات شما استفاده کنیم، دریافت که ایرانی برترین هوش را دارد.
وی ضمن انتقاد از سیستم نظام آموزش و پرورش کشور به طراحی شدن این نظام آموزشی توسط امریکایی‌ها و فرانسوی‌ها اشاره کرد و گفت: قطعا این کشورها در طراحی نظام آموزشی ما، دلسوز ما نبودند.
این استاد حوزه و دانشگاه خطاب به نخبگان حاضر در این همایش توصیه کرد که حتما کتاب زندگی نامه دکتر حسابی را بخوانند و در ادامه به توضیحی از این کتاب پرداخت و افزود: دکتر حسابی در مدرسه کشیش‌های فرانسوی لبنان که یک مدرسه خیریه بود، تحصیل می‌کرده و مادرشان گهگاهی چند سوره از قرآن را برای ایشان تلاوت می‌کرد تا دکتر حسابی دینش را به واسطه تحصیل در این مدرسه از دست ندهد.
این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه 12 سال تحصیل دانش آموزان ما در مدارس طی هفت سال تمام می‌شود، افزود: بنده نمی‌گویم که آموزش و پرورش امروز ما همان آموزش و پرورش امریکایی‌ها و فرانسوی‌هاست بلکه این آموزش و پرورش می‌تواند تحول بسیاری پیدا کند و دانشگاه‌های ما نیز همین طور.
وی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش را نباید دست کم گرفت، گفت: وقتی که زندگینامه دکتر حسابی را می‌خوانیم به این نتیجه خواهیم رسید که 90 درصد از زندگی ما به بطالت می‌گذرد.
وی با تاکید بر استعداد یابی دانش‌آموزان از سال اول دبستان اظهار داشت: باید به آموزش و پرورش بهای بیشتری داد و این تبدیل به یک مطالبه عمومی شود.
وی به بررسی جایگاه ایران و امریکا در عرصه‌های مختلف پرداخت و تصریح کرد: امریکا نسبت به 30 سال پیش در عرصه اقتصادی، نظامی و فرهنگی، هیبت و اعتبار خود را از دست داده اما ایران در همه این عرصه‌ها نسبت به 30 سال قبل رشد داشته و این را آمارهای جهانی اعلام می‌کنند.
این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: ایران اسلامی تا دیروز در دفاع مقدس نمی‌توانست حتی یک آرپی‌جی تولید کند اما امروز موشک های دوربرد می‌سازد.
وی گفت: ما باید نسبت به این موفقیت‌ها احساس پیروزی کنیم و اگر این احساس پیروزی در دل ما نیست به دلیل فشل بودن سیستم فرهنگی ما است.
این استاد حوزه و دانشگاه در پایان اظهار امیدواری کرد روزی شاهد مهاجرت معکوس اندیشمندان ایرانی به ایران باشیم.
در پایان نیز با حضور حجت الاسلام پناهیان و دکتر تقی پور و تنی چند از مسئولین دیگر از پذیرفته شدگان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای کانون دانش پژوهان نخبه تقدیر به عمل آمد.

همایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبه

همایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبه

همایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبه

همایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبه

همایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبه

همایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبه

همایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبه

موضوعات: همايش, ساليانه, پژوهان, امروز, کانون, همايش 92, سازمان, سردار نقدي, كانون نخبه, همايش ساليانه, پناهيان

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنيتی: *